Lolita móda

Šaty po kolena nadzvednuté nadýchanou spodničkou, jako mívají porcelánové panenky...
...více...
Aktualizace článku: červen 2012

Jak sladit oblečení?

Spousta nováčků si mylně myslí, že když si koupí nádherné princeznovské šaty a oblečou si je, najednou budou nádherní a dokonalí. Ach ten omyl! Lolita není o tom jen si na sebe něco navlíct, ale o tom sladit to do posledního detailu. Dívka která si koupí značkové šaty, ale bude k nim nosit ošoupané boty, má rozcuchané vlasy a přes šaty vytahaný svetřík který k šatům naprosto nepasuje, nebude vypadat moc hezky. Kdežto naopak dívka, která má sice šaty seskládané z oblečení ze second-handu, ale dokáže věci barevně sladit, hezky se upravit a ozdobit se šperky, sklidí jistě velký obdiv.

Jak ale na to? Spousta začínajících lolit dříve chodila v triku a riflích a netuší, jak k sobě spoustu vrstev loli oblečení seskládat, aby to vypadalo dobře. A právě pro ty začátečnice je tu několik rad! Jsou to jednoduché a zásadní body, a když se jich budete držet, můžete být tak nádherné jako loli modelky z časopisů.

1. Pravidlo "tří"
 • První, zásadní a nejdůležitější pravidlo, aby k sobě věci ladily - pravidlo "tří", které říká, že v outfitu musí být minimálně tři věci od každé barvy.
 • Barevně ladit musí VŠECHNO, a tím myslím všechno do posledního detailu - šperky, boty, taška...
  Jednoduchý příklad, Bílá a růžová Sweet Lolita:
  Bílá barva: bílá halenka, bílé podkolenky, bílý čepec na hlavu
  Růžová barva: růžové boty, růžové šaty, růžová taška, růžové paraple

 • Jakmile chcete do outfitu přidat další barvu, i tato barva musí splňovat "pravidlo tří" - musí být v outfitu třikrát.
  Bílo-modro-černá lolita!
  Bílá barva: halenka, krajky na šatech, puntíky na tašce, proužky na podkolenkách
  Modrá barva: šaty, mašle pod krkem, stužka na krajkových náramcích
  Černá: boty, proužky na podkolenách, taška, mašle ve vlasech

2. Barevné vyvážení
Pravidlo tří používejte tak, aby od každé barvy bylo něco "nahoře" i "dole". Názorný příklad zde na obrázku.

3. Oblečení k sobě musí sedět stylově.
 • Představte si Gothic Lolita slečnu, co je celá oblečená v černém, má nádherný účes, drahé šaty od Moitié, krásné gotické šperky... a k tomu černé tenisky. Barevně sice ladí (jelikož je celá v černém), ale stylově to ty tenisky celé zabijí.
 • I když vám oblečení barevně ladí, pokud použijete něco, co stylově prostě nesedí, bude to jako pěst na oko.
 • Některé styly se můžou míchat (např. Classic a Gothic), u některých je to těžké (např. Sweet a Gothic). Pokud si dívka obleče v růžovoučké Sweet, s potiskem jahůdek a mašliček, a dá si na krk obrovský masivní bílý obojek s gigantickým křížem, bude to vypadat prostě divně. I když ke Gothic Lolitě by tento obojek vypadal velmi zajímavě, ke Sweet to bude jako pěst na oko.
 • V případě, že chcete smíchat dva styly (např. Classic a Sweet, nebo klidně i Lolitu a Steampunk), taky pamatujte na pravidlo tří - tři věci v jednom stylu, tři věci v druhém stylu.
4. Nezapomínejte na účes!
 • Bod, na který zapomíná spousta nováčků. Účes a doplňky do vlasů jsou velmi důležité!
 • Nádherné vyčesané společenské účesy, himegyaru účesy, nebo účesy s lokýnkami vypadají vždy překrásně, ale vůbec nejsou nutností. Třeba pro denní nošení se s něčím takovým piplat každý den by vás brzy omrzelo. Navíc spousta děvčat na to ani nemá vlasy (mají moc krátký sestřih). O čem tady však mluvím - mít vlasy hezky upravené = učesané (žádné vrabčí hnízdo) a samozřejmě hezky umyté. To jako základ bohatě stačí!
 • Vždy k lolitě noste nějaký doplněk do vlasů. A nemusí to být rovnou hlavožravá mašle, když nechcete být moc nápadní, stačí malá mašle na bok, nějaká hezká malá sponka s kvítečkem či jednoduchá čelenka s perličkami.
 • Více viz Stavba šatů > Účes a Stavba šatů > Ozdoby do vlasů

Sladění oblečení - LEVEL 2

Tipy pro pokročilejší lolitky, co chtějí dodat oblečení "šťávu"

5. Téma
 • Vyberte si téma, do kterého sladíte celý outfit!
 • Příklad: Máte šaty s potiskem jahod. Vaše téma bude - JAHODA! Můžete si koupit tašku ve tvaru jahody, na krk náhrdelník z jahodových kvítků, prstýnek s jahodou, a jahodové náušnice!
 • Všeobecně: pokud máte šaty s nějakým potiskem, vyberte nějaký motiv z toho potisku (ovoce, makaronky, růže, poníci...) a k šatům si vemte doplňky s tímto motivem. Stačí i jeden nebo dva doplňky, nemusíte mít poníky všude XD Ale dejte pozor, pamatujte stále na pravidlo barev - tyto doplňky musí k outfitu ladit i barevně!
 • Pokud máte šaty bez potisku, tím lépe! Můžete si zvolit téma dle libosti!
 • Obvyklá témata v Lolitě: ovoce (jahody, třešně, jablka), zviřátka (kočičky, králíci, poníci, srnečci, medvídci, motýli), motivy (mašličky, hvězdičky, srdíčka), pohádkové postavy (Červená karkulka, Šípková Růženka, upíři, Alenka v říši divů), náboženská témata (kříže, jeptišky, andílci), sladkosti (dortíky, makaronky, zmrzlina, ovocný pohár, bonbony, čokoláda), šperky (lahvičky, korále), květiny (růže, sedmikrásky, lilie), hudební nástroje (piáno, housle) a další (námořníci, mořské víly, cirkus, karty, čajové konvičky).
 • A vlastně, ono vám nic nebrání v tom, udělat si téma jakékoli - viděla jsem už Lolita outfity s tématy jakou jsou dinosauři nebo Star Wars!


6. Vrstvení oblečení
 • Máte jedny šaty a štve vás, že vypadají pořád stejně? Šaty, podkolenky, pod nimi halenka... i když můžete měnit barevné kombinace, pořád to vypadá stejně... vrstvení různého oblečení je už o něco obtížnější vymyslet a sladit, ale zato z toho vnikají ty nejzajímavější outfity!
 • Co takhle pro změnu přidat na šaty vestu, korset nebo zástěrku? Co třeba dokonce - přes šaty dát další sukni? Nebo sukni nějak nabrat, aby byla vidět druhá spodní sukně? Prostě experimentovat!Zajímavosti a tipy
 • Některé slečny mají dokonce i nehty, co perfektně ladí s potiskem šatů! (Odkaz 1 a Odkaz 2)
 • Komunita na LJ, kde děvčata posílají své vymyšlené outfity (skvělé pro inspiraci): lolitaoutfits
 
Dandysmus